Teātra dienā varēja iegādāties biļetes uz izrādēm ar varenām atlaidēm, tad nu grābām ciet. Pa lēto nopirkām biļetes uz Serebreņņikova izrādi "Tuvā pilsēta". Krievs, kas iestudē lietuviešu dramaturga Ivaškeviča lugu uz Latvijas Nacionālā teātra lielās skatuves. Nais. Lielas ekspektācijas.
Šeit jāpiebilst, ka esmu redzējusi arī iepriekšējās Kirila izrādes NT, no kurām visvairāk patika "Raiņa sapņi" (izcili), jo no izrādes "Mirušās dvēseles" es atceros tikai slīpo skatuvi un Artusu Kaimiņu (miglaini), un "Voiceks" bija skatīts ierakstā teātris.zip (paldies Borisam un Inārai Tetereviem)
Tad lūk, pa lēto, nozīmē, otrās vislētākās biļetes – 2. balkonā, kas jau tāpat maksā 5 euro, bet ar 30% atlaidi, mums tika gandrīz bezmaksas, pa 3.5 euro.
Izrāde publiskajā telpā izskanēja ar epitetu – skandaloza, no kuras cilvēki ejot prom vai neatnākot vispār (abonements). Sēžot augšā, gaidījām izrādes sākumu un mēģinājām uzminēt, kurš tad no penšukiem izies ārā pirmais. Jāsaka, ka tādu gadījumu nebija daudz, izrādes 10. minūtē no zāles izgāja tikai 3 cilvēki, visi pārējie nemainīgi palika savās vietās un kolektīvi iegrima tumsā. Ho ho ho.
Vispār, tā kā esmu redzējusi režisora iepriekšējos darbus, es zināju, kur eju. Sagatavojoties pilnīgai černuhai, biju arī izlasījusi izrādes recenzijas. Silvija Radzobe rakstīja par "Tuvo pilsētu" satori un Henrieta Vorhoustinska – delfos. Pirmajā recenzijā man ļoti patika atsauces uz kinovēsturi un salīdzinošā aspektā apskatītās filmas, kurās var ieraudzīt līdzīgu tematiku un sievietes problēmas, ar kurām saskārās "Tuvās pilsētas" galvenā varone Annika (Doveika). Otrajā recenzijā mani kaitināja un arī nedaudz šokēja tik negants spoilers, kurā atklāts pilnīgi viss izrādes-lugas darbības sižets un sižeta pavērsieni. Iespējams, ja es būtu lasījusi lugu un pārzinātu tekstu, tāda recenzija mani nebūtu pārsteigusi, bet, sakiet, kurš gan no visiem teātra apmeklētājiem būtu pirms tam zinājis visus tvistus, ko atklāj sižets 2.cēlienā? Paldies par izbojātu intrigu, Henrieta, nez, vai Tev patiktu, ja Tev kāds atklātu beigas pirms skatīšanās-lasīšanas-redzēšanas. Lai gan varbūt kādu skatītāju tieši tāda veida atklātība un spoilers atturēja no aiziešanas mājās izrādes vidū vai pašā sākumā, jo, tā teikt, nav jau ko baidīties. Tā nav šīza – visiem un katram ir motivācija un iemesls atrasties tur, kur viņi atrodas, un darīt to, ko viņi dara.
Par pašu izrādi?
Mums patika.
Nebija vispār tik traki. Bijām sagatavojušies kaut kam crazy, bet bija normāli. Labi.
Pirmkārt, izrādes veiksme un skandāls ir tieši luga. Lai arī dramaturgs runā par klitoriem (es pieļauju, ka tāds teksts ir arī lugā – bet lai ir pilnīgi for sure, luga, protams, ir jāizlasa), viņš tomēr runā arī poētiski, filozofiski, simbolos un metaforās. "Dievs radīja sievieti, bet Sātans viņai deva klitoru". Virstēma un vēstījums par cilvēku apslēptajām vēlmēm, apspiestajām dziņām un tumsu – tas jau ir skaisti. "Uz tumsu nevajag šaut, tumsu vajag izgaismot". Nu super! Protams, tā ir arī režisora interpretācija, jo tikpat labi šo pašu lugu varēja ietudēt par pāri, kas pēc 15 laulībā nodzīvotiem gadiem, attālinās viens no otra, varēja iestudēt izrādi bez nevienas seksa ainas, atrast vēl dažādas tēmas. Bet Kirils gribēja tieši par seksu un dziņām. Kurš gan nav sapņojis aizbraukt kaut kur tālu prom un izdrāzt svešinieku kļūt par citu cilvēku? Ko cilvēks darītu, uz ko būtu spējīgs, ja viņam nebūtu bail? (no sevis, likuma, sabiedrības u. tml.) Izrāde ir mēģinājums sasniegt zemapziņas zemāko punktu, nolaisties līdz pašam dibenam un ieskatīties cilvēka būtības serdē.
Izrādē man patika mūzika (taustiņi un ģitāra turpat uz skatuves) un atmosfēra, kopējā drūmā noskaņa. Sirēnas balss un elektriskā ģitāra, īsts rokkoncerts! Izrāde noturēja uzmanību visā garumā, spriedze kāpa arvien augstāk un augstāk. Ļoti patika arī tas, kā reaģēja zāle (tie, kas neizgāja), cilvēki smējās un uztvēra arī situāciju komismu. Nav tā, ka 3 stundas skatītāji sēdētu ar plaukstām aizklātu seju un skatītos uz notiekošo caur pirkstiem, nē, acs saspringumā neraustās. Tur ir, ko redzēt!
Pēc 1. cēliena no sava 2. balkona mēs noskatījām brīvās vietas tur lejā, un 2. cēlienu jau apmierināti vērojām no 1. rindas. Kādas krasas pārmaiņas! Vīriešu kārtas aktieri izrādē izģērbās (aktiermeistarīgi) un bez kautrēšanās konceptuāli izrādīja savas ģenitālijas. Pa ķeksi. No 2. balkona mēs nebūtu tik labi redzējuši Krūzkopa, Āmaņa un Bargā olas. Uz vīriešu fona Doveika atšķīrās, jo imitēja dzimumaktu apakšveļā, kas kopējā izrādes naturālistiskajā uzstādījumā lika domāt – aktrise visticamāk lēkāt uz skatuves plika atteicās. Nekas, tāpat slavē un raksta, ka izcila! Bet puiši ar olām – viņi ir pelnījuši stāvovācijas! Neizceļot dabas dotības, bet prasmes un talantu, jāatzīst, ka Marija Bērziņa šajā izrādē bija vislabākā, ar saprotamu un skaidru aktiera uzdevumu, skaidru dikciju, skaistu balsi un "Feeling good". Arī baltais albīnpuisītis, jaunais aktieris Reijers, bija kaitinoši interesants – vienīgā baltā, nesamaitātā būtne visā tajā tumsā. Par režiju nav baigi daudz ko teikt, viss kā vienmēr, bet var just, ka aktieri uzticas režisoram un seko viņa norādījumiem, izbaudot procesu un spēli. Šo izrādi es iesaku redzēt, ejiet uz teātri un baudiet mākslu! Nebaidieties no recenzijās lasītā un ieskatieties sevī. "Tumsā visi cilvēki ir vienādi". Jauku vakaru!